Hufiec Kaszuby
O nas About us

Hufiec “Kaszuby” działa na terenach północnej Anglii jako hufiec harcerek i wędrowniczek od roku 1962. Mamy drużyny harcerek w miastach Manchester, Sheffield, Huddersfield, Leeds i Bradford oraz drużynę wędrowniczek na cały hufiec a w dodatku na biwaki i obozy dołaczają do nas harcerki z innych miast np. Newcastle, północna Walia i Lincoln.

 

Spotkania drużyn są za zwyczaj co dwa tygodnie najczęściej w sobotę po polskiej szkole. Harcerki z wszystkich drużyn spotykają się 6 razy do roku na hufcowych biwakach weekendowych, zjazdach na Dzień Myśli Braterskiej, św Jerzego oraz na dwutygodniowych obozach które odbywają się w różnych częsciach wysp Brytyjskich.

 

Harcerki w hufcu bardzo lubią śpiewać i tańczyć – nasze ogniska i kominki są zawsze pełne życia i radości.

 

The “Kaszuby” district covers the major towns and cities of Lancashire and Yorkshire with groups and regular activities in Manchester, Sheffield. Huddersfield, Halifax, Leeds and Bradford. Girls from towns without groups often join us for weekend activities and camps.  Groups usually meet on a fortnightly basis, mostly on Saturdays after polish school and we meet as a district 6 times a year including summer camp for a fortnight which is always in a different place every year.

 

Kontakt - Hufcowa - Wiktoria Setchell hm - Victoriasetchell@hotmail.com

 

Druzyny i Zajęcia

 

Wzorem dla tarczy Hufca (klucz i gwiazdy) jest herb miasta Hel na wybrzeżu Kaszubskim.

 

Nasze hasło z piosenka hufca (hymn Kaszubski) “Nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby” daje nam chęć do przechowywania mowy polskiej, tradycji i wiary. Mieszkamy wśród pięknych pasm gór Pennines, Peak District i Yorkshire Dales i lubimy być na łonie przyrody. Nazwy naszych drużyn są związane z drzewami oraz naszymi korzeniami Kaszubskimi:

 

Drużyna „Topole“  Leeds

Drużyna „Wierzby“ Bradford

Drużyna „Sosny“ Huddersfield

Drużyna „ Brzozy“ Manchester

Drużyna „Młody Las“ Sheffield

Drużyna „Bursztyn“ – wędrowniczki hufca

 

Podczas roku na zbiórkach przez gry i zabawy przerabiamy stopnie i sprawności, chodzimy na wędrówki i bierzemy udział w uroczystościach narodowych i kościelnych. Wędrowniczki mają swoje zajęcia nie tylko pieszą lecz uczą się kajakować i żeglować.

 

Na święta Boże Narodzenie niektóre drużyny organizują pocztę świąteczną i chodzą po domach z kolędą. 

Na Wielkanoc urządzają „harcerskie“ Drogi Krzyżowe, przygotowują palmy i pełnią wartę przy Bożym Grobie.

 

Oprócz tego zbierają pieniądze na lekarstwa dla chorych w Polsce, na pomoc biednym dzieciom oraz polskim siostrom na misjach.

Historia Hufca

Hufiec Kaszuby powstał w kwietniu 1962 obejmując teren północnej Anglii.  Współorganizatorkami Hufca były śp. phm siostra Jadwiga Wróblewska C.R. i pwd Anna Mrożek (obecnie hm Anna Mańkowska) która prowadziła hufiec do 1974 i od 1980 do 1994.

 

W skład Hufca weszły drużyny harcerek w Bradford, Huddersfield, Leeds i Manchester oraz gromady zuchów w Manchester które dotychczas należały do męskich hufców „Gdynia“ i „Wilno“.  W następnych latach zorganizowano jednostki harcerek w Lancaster, Oldham, Halifax, Bolton i Ashton oraz Sheffield.  Przez pewien okres czasu do Hufca również należał zastęp harcerek w Glasgow.

 

W październiku 1964r ówczesny kapelan Hufca śp. ks. hm. Józef Dryżałowski poświęcił sztandar Hufca, który nam ufundowało społeczeństwo i organizacje polskie z terenu działania Hufca. 

 

Hufiec ma długą historię śpiewu i trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce w konkursie śpiewu który odbywał się co roku na Festynie w Centralnej Stanicy w Fenton. Otrzymałyśmy wyróżnienia za śpiew na Światowym Zlocie w 1994 i wygrałyśmy konkurs śpiewu na ostatnim Zlocie Chorągwi.  Harcerki z hufca wydały kasetkę piosenek harcerskich „Wieczorem“ w roku 1995 oraz CD pieśni związanych z Papieżem Janem Pawłem II w roku 2006.

 

Obozy letnie odbywają się co roku od rozpoczęcia hufca, zawsze w innym miejscu i też za granicą (płd Irlandia, Włochy, Polska i Litwa). Na 40-lecie hufca obozowałyśmy nad jeziorem „Wdzydze“ na Kaszubach. Wiele osób przeszło przez nasze drużyny m.innymi obecna Komendantka Chorągwi.  Obecna hufcowa pwd Wiktoria Setchell jest dopiero 4tą hufcowa od powstania hufca, drugą była hm. Patrycja Paul (1974 –1980) która wyjechała do Włoch., a trzecią hm. Anna Kucewicz (1994 - 2011).

 

Harcerki z sztandarem hufca na Mszy Św polowej

Harcerki na obozie hufca na Zlocie ZHP Stulecia w Zegrze

Odnowienia przyrzeczenie na obozie

Wędrowniczki hufca na Zimowisku

 

 

“ Olga Małkowska pisała w wierszu “chciałabym jaśniec jako ta tęcza” . Na obozie który nazywał się “Tęcza” kiedy kończyłyśmy stawianie pokazała się na niebie piękna tęcza – wszystkie przybiegłyśmy na plac obozu aby spoglądać na to piękno i pomyśleć jak możemy same tak jaśnieć w swoim życiu”

 

Wrócić na stonę Chorągwi Harcerek w Wielkiej Brytanii