Hufiec Pomorze
O nas About us

Hufiec “Pomorze” działa na terenach południowej Anglii (oprócz Londynu) jako hufiec harcerek i wędrowniczek od roku 1963. W tej chwili są drużyny lub samodzielne zastępy w miastach Slough, Reading, Amersham, High Wycombe, Swindon i Bristol i mamy gromadę zuchów w Slough.

 

Zbiórki się odbywają co tydzień a w niektórych jednostkach co dwa tygodnie.  Jako hufiec spotykamy sie na Święto Hufca, Dzień Myśli Braterskiej, Biwak Hufca i na dwu tygodniowym obozie z nazwami tak jak “Miecz w Kamieniu” często na terenie Stanicy Hufca Szczecin w St Briavels. Kolonie zuchowe są prowadzone razem z hufcem Szczecin w stanicy - ostatnia kolonia to “Tęcza Plemion” z cyklem Indianina.

 

W tym roku brałyśmy udział w Piegrzymce dziękczynnej do Aylesford, gdzie równocześnie miałyśmy nasze Święto Hufca.

 

Mamy zwyczaj już od wielu lat w przeprowadzaniu konkursu śpiewu drużyn w czasie spotkania Dnia Myśli Braterskiej.

 

Z okazji 40-lecia hufca w 2003 miałyśmy specialną krajkę i punktację jubileuszowa oraz sprawność Jubileuszowa. 

The “Pomorze” district covers the South of England (excluding London) with troops in Slough, Reading, Amersham, High Wycombe, Swindon i Bristol

Troops usually meet on a weekly or fortnightly basis, and we meet as a district 4 times a year with includes summer camps and Thinking Day.  We also have a brownie/beavor group based in Slough.

.  

 

 

Kontakt - Hufcowa - Wanda Petrusewicz - wandapetrusewicz@hotmail.co.uk

 

Druzyny i Zajęcia

 

 

Wzorem dla tarczy Hufca (gryf) jest herb miasta Szczecin na Pomorzu.

 

Nasza piosenka hufca jest "Bałtyku Wód.

 

Nazwy naszych drużyn są związane ze sławnymi ludzmi lub z Pomorzem.

 

Drużyna 33 DH im. Westerplatte“Slough

Drużyna 30 DH im. J. Fałkowskiej“ Swindon

Drużyna 38 DH im. M Konopnickiej“ Reading

Drużyna 35 DH im. A Pilsudskiej“ Bristol

Drużyna 31 DH im. E. Platter“ High Wycombe

Drużyna „ Kamień Pomorski “ Amersham

 

Gromada zuchów nazywa się "Serduszka i Kosynierzy"

 

W przeciągu roku harcerki i zuchy przerabiają sprawnoście i materiały na stopnie i gwiazdki.  W tym roku szczególnie szykujemy się do obchodów 100-lecia harcerstwa i każda drużyna ma w programie pracę zarobkową aby jak najwięcej z harcerek i wędrowniczek mogła uczestniczyć w Zlocie w Polsce.

 

Jako część programu harcerki i zuchy biorą udział w swoich terenach w życiu Parafii np. pomagają w prowadzeniu kawiarni, na wielkanoc biorą udział w Drodze Krzyźowej i warcie przy grobie.  Niektóre drużyny mają opłatki po Bożym Narodzeniu, chodzą po kolędzie, organizują dożynki i Andrzejki.

Historia Hufca

Hufiec "Pomorze" powstał 12go stycznia 1963r i składa się z jednostek które dotychczas były częścią hufca męskiego "Szczecin".  Jako piosenkę hufca wybrałyśmy "Bałtyku Wód".  Owczesny hufiec składał się z drużyn i zastępów samodzielnych w Northwich Park, High Wycombe, Swindon, Dursley, Reading i Bristol.  Razem 80 harcerek i 23 zuchów.  Wkrótce dołączył samodzielny zastęp i gromada w Trowbridge, a potem powstały jednostki w Bedford, Luton, Cambridge i Southampton.

 

Pierwszą hufcową była dh. Ewa Petrusewicz; po niej hufiec obieła dh. Barbara Poraj-Pstrokońska, która włożyla dużo pracy w czasie gdy Hufiec rozwijał się.  Następnymi hufcowymi były dh. hm Alina Żbikowska, Marysia Wylotowa, Danuta Andersz, Zdzisława Żukowska, Wanda Petrusewicz, Elżbieta Tkaczyk, Jagoda Szulc, Barbara Domańska. 

W październiku 2010 ponownie objęła hufiec dhna Wanda Petrusewicz-Allen.

 

Jesteśmy dumne z tego że wszystkie żyjące byłe hufcowe dalej są czynne albo w hufcu albo na wyższych funkcjach.

 

W 1964r został poświęcony sztandar Hufca ufundowany przez społeczeństwo polskie w Bristolu.  Od tego czasu bardzo wiele harcerek złożyło przyrzeczenie kładząc palce na nim.  Towarzyszy nam przy każdym ważniejszym wydarzeniu w Hufcu i w Chorągwi.

 

Co roku hufiec spotyka się całością na Dzień Myśli Braterskiej w lutym i święcie Hufca (często z hufcem "Szczecin") we wrześniu.

 

Każdego lata wyjeżdzamy na obóz; przez ostatnie parę lat w Stanicy Hufca "Szczecin" przed tym np.  Devon, Dorset, koło Southampton i okolicach Stanicy.  Oprócz tego odbywały się biwaki i złazy dla wędrowniczek.

 

Pomorze zorganizowało 3 obozy zagraniczne: w Szwajcarii w 1967 razem z hufcem "Łódz", Monte Cassino w 1987 i w Polsce w Puszczy Niepołomnickiej w 1991, wraz z hufcem "Szczecin".  Brałyśmy udział we wszystkich Zlotach Światowych.

 

Hufiec pamięta o innych; od 1981 do 1983 wysłałyśmy do Domów Dziecka i Szpitala Dziecięcego 95 paczek z odzieżą, przyborami szkolnymi i słodyczami.  Przez "Medical Aid for Poland" hufiec wysłał 10 worków odzieży.

 

Jest nas mniej niż dawniej ale dalej pracujemy według zasad harcerskich.  Liczny napływ dziewcząt z Polski powiększa nasz stan i wprowadza nas w nowy etap naszej pracy.

 

 

Komentarze

W Dniu Gości podczas zeszłorocznego obozu/kolonii mieliśmy fajne wspólne ognisko razem z harcerzami z Hufca Szczecin i z zuchami z kolonii Hufca Szczecin i Pomorze.  Na tym ognisku byli także członkowie K.P.H, oraz goście i rodzice.  Była wspaniała okazja aby po tym ognisku (gdzie było nas tak wielu) zatrzymać dwa wiegielki - jeden który by wrzucony w tym roku do pierwszego ogniska na Zlocie 100-lecia harcerstwa w Polsce a drugi został w Stanicy St. Briavels i był włączony do ogniska w Dniu Gości w czasie kolonii 2010, dla tych, którzy nie mogli pojechać na Zlot, aby w ten sposób połączyć się razem myślami z harcerkami i harcerzami na Zlocie.

         

Wrócić na stonę Chorągwi Harcerek w Wielkiej Brytanii