"ZUCH STULECIA"

 

Drogie Druhny i Drodzy Druhowie

 

Zdobywając sprawność „Zuch Stulecia” zuchy bawią się  w historyków, badaczy i kronikarzy. Dowiadują się o powstaniu ruchu zuchowego, jego rozwoju i dlaczego znajdują się gromady zuchów po całym swiecie.

 

W obecnej czerwcowej e-gazetce podajemy wymagania, ramowy program sprawności i piosenki. W następnym numerze e-gazetki w listopadzie mamy zamiar załączyć gawędy, opisane gry i ćwiczenia, inne materiały, i opracowane zbiórki.

 

Wymagania

 

Sprawność może zdobyć zuch który:

 

1.      Uczestniczył w ośmiu zbiórkach cyklu.

2.      Poznał historię zuchowania i zna 5 ciekawych wydarzeń w życiu zuchów przez ostatnie 100 lat.

3.      Zna prawo zuchowe i je zachowuje.

4.      Postara się wykonać codzienny dobry uczynek.

5.      Założył z gromadą kronikę historii zuchowania i miał do kroniki osobisty wkład.

6.      Zna nazwę, piosenkę, okrzyk, godło gromady i poznał jej historię.

7.      Zaśpiewa 5 zuchowych piosenek/pląsów, w tym modlitwę i hymn zuchowy.

8.      Wskaże na mapie 5 krajów gdzie Polskie zuchy miały/mają gromady.

 

Specjalną sprawność "Zuch Stulecia" zuch nosić będzie na lewym rękawie pod tarczą hufca.  Sprawności zostaną wyszyte i dostępne dla Komendantek Chorągwi w Głównej Kwaterze Harcerek. 

 

Podstawy

 

Opracowana sprawność bardziej nadaje się do przeprowadzenia w ośrodku, ale można i też dostosować materiały na kolonię. Opracowane pomysły są po to, aby wam ułatwić życie. Nie są one przymusowe ale mamy nadzieję że wam pomogą. Możecie oczewiście je dostosować do waszych potrzeb.

 

Sprawność opiera się na tym, że gromada znajduje/otrzymuje stary kufer lub skrzynię skarbów. Skarby, które wyciągamy po jednym czy dwa, nadają temat zbiórki.

 

Kufer lub skrzynię mogą zuchy znaleźć same lub dostać w prezencie. Może to być kufer odnaleziony na strychu lub w piwnicy u starszej/ego instruktorki/a, albo w ośrodku Polskim lub harcerskim, może w stanicy, nawet mógłby być wykopany gdzieś spod ziemi. Sami sobie zdecydujcie co najlepiej odpowiada.

 

Kufer czy skrzynia muszą być dostatecznie duże aby wszystkie skarby w nim schować.

 

Postaramy się załączyć materiały potrzebne na przyszykowanie skarbów w następnej e-gazetce, ale można wszystko znaleźć w internecie gdzie jest masa informacji. Jeśli macie trochę wolnego czasu warto zajrzeć. Napewno znajdziecie nawet więcej i lepszych materiałów.

 

Skarby

 

Zbiórka 1

Zdjęcie Małkowskich i “perełki” tz. białe paciorki, które zuchy będą nosiły przy sobie podczas trwania sprawności i które przypominają im o codziennym dobrym uczynku.

 

Zbiórka 2

Stary bandaż i/lub neseser żołnierski.

 

Zbiórka 3

Stare zdjęcie gromady i/lub stare prawo zuchowe.

 

Zbiórka 4

Stary plakat wojenny.

 

Zbiórka 5

Praca domowej roboty i/lub stare zdjęcie rodziny ze wschodniej Polski pocięte na kawałki jak układanka.

 

Zbiórka 6

Stara chusta lub kokarda waszej gromady lub stara kronika gromady.

 

Zbiórka 7

Mapa świata.

 

Zbiórka 8

Coś specjalnego dla waszej gromady.

 

Zbiórka 9

Stary program kominka zuchowego.

 

 

Warto już zacząć myśleć o skarbach i je zbierać po trochu.

 

 

Przyszykowanie do zbiórek

 

Oprócz kufra/skrzyni trzeba pomyśleć i dobrze się przygotować na pewne zbiórki. Mamy nadzieję, że opracowany ramowy program pomoże wam w przygotowaniu zbiórek.

 

Zbióka 6 – temat “Nasza Gromada”.

 

Tu drużynowa/wódz musi się dobrze przygotować. Trzeba zapoznać się z historią gromady, piosenką i okrzykiem. Dobrze by było na zbiórkę zaprosić instruktorkę związaną z gromadą, która mogła  by pomóc z gawędą lub z materiałami. Jeśli istnieje kronika gromady może być skarbem w skrzyni. Jeśli nie ma kroniki gromady, dobrze by było założyć. Można się zwrócić do byłych członków gromady o zdjęcia, wspomnienia, przeżycia itp. Podsuwamy myśl stworzenia wystawy gromady na zbiórkę 10 “Przyjęcie stulecia i kominek”. Podajemy pewne pomysły na tę zbiórkę ale właściwie sukces jej jest zależny od was.

 

Na tej zbiórce również szykujemy życzenia dla innych gromad. Mamy zamiar stworzyć grupy gromad z różnych krajów aby zapewnić wymianę życzeń. Proponujemy, aby gromady przyszykowały również wkład do e-gazetki w ramach kącika “Poznajmy się”. Warto już tam zaglądnąć, aby zobaczyć na czym to polega. Dobrze by było dowiedzieć się o gromadach po całym świecie przez ten kącik. www.zhppgk.org/organizacja_harcerek/egazetka_5

 

Zbiórka 8 – temat “Zuchy to my”

 

Ta zbiórka też jest do opracowania przez drużynową/wodza. Jest to zbiórka o naszych zuchach dzisiejszych. Gawęda jest wspólna gdzie zuchy same wspominają swoje najlepsze przeżycia. Cały plan zbiórki polega na tym, że zuchy bawią się w to co dla nich najważniejsze/ciekawsze. Trzeba traktować tę zbiórkę jako oderwaną. Na pewno macie ulubione gry, ćwiczenia, zabawy, piosenki, okrzyki itp. Zaplanujcie sami. Jeśli odpowiada, można na tej zbiórce przyszykować własną „skrzynię czasu” do przechowania aż do następnej uroczystości harcerskiej. Pomyślcie co by do takiej skrzyni schować dla przyszłych zuchów gromady.

 

Zbiórka 10 – temat “Przyjęcie stulecia i kominek”

 

Ważne jest zaprosić honorowego gościa na przyjęcie/kominek. Tej osobie wręczamy kronikę i ta osoba nadaje sprawności. Pomyślcie kogo zaprosić i załatwcie uczestnictwo jak najwcześniej – zanim zuchy wyślą zaproszenie. Również dobrze by było zaprosić byłych członków gromady – zuchów jak i też drużynowych/wodzów. Macie trochę pracy aby odnaleść byłych członków i ich teraźniejsze adresy. Warto by mieć wystawę gromady na kominek.

 

Dobre Uczynki

 

Staramy się nauczyć zuchy, że spełnienie codziennego dobrego uczynku jest wskazane. Aby pomóc zuchom pamiętać o dobrych uczynkach, zuch przez cały czas trwania sprawność nosi przy sobie paciorek otrzymany na pierwszej zbiórce. Można paciorek zawiesić na sznurku by się nie zgubił.

 

Trzeba przedyskutować z zuchami co to jest dobry uczynek, aby zuchy rozumiały wyraźnie podstawę dobrego uczynku. Trzeba też im dać przykłady, aby mogły dobre uczynki wykonywać.

 

Każdy zuch powinien starać się wykonać dobry uczynek co dzień, i jeśli zdoła może zdobyć punkt. Tu trzeba polegać na uczciwości zucha bo sprawdzać wykonanie nie jest możliwe.

 

Na początku zbiórki przeprowadzamy obrzęd przypominając sobie na czym polega dobry uczynek. A zuchy osobiście przyznają sobie czy osiągneły codzienny dobry uczynek i czy należy im się punkt.

 

Wykonywanie codziennego dobrego uczynku staje się stałym zadaniem międzyzbiórkowym.

 

Kronika

 

Kroniki nie szykujemy na zbiórkach, aby uniknąć pisania lub rysowania na każdej zbiórce. Zuchy mają tygodniowe zadanie międzyzbiórkowe, aby przyszykować wkład do kroniki na temat odbytej zbiórki. Może to być pisane opowiadanie, wierszyk, rysunek, zagadka, czy cokolwiek jeszcze zuch wymyśli. Na pewnych zbiórkach majsterkowanie będzie właśnie wkładem do kroniki ale to rzadko. Aby zachęcić zuchy do wykonywania tego zadania międzyzbiórkowego, można dawać punkty za każdy wkład.

 

Punktacja

 

Proponujemy 100-kwadratową szachownicę. Szachownica jest literowana i numerowana i zuchy zbierają małe oznaki które przylepiają gdy zdobędą punkty.

 

 

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Referat zuchów

 

Basia Habasińska, hm.

Ala Jankowska, hm.

Iza Jaśnikowska, pwd.

Jagoda Kaczorowska, hm.

Barbara Paluch-Jaśnikowska, hm.

Wanda Petrusewicz-Allen, hm.

Zofia Stohandel, hm.