Złaz instruktorski ZHR “Niepodległa 1918-2018”

W Krakowie odbył się złaz instruktorski bratniej organizacji Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej inaugurujący ich program obchodów stulecia odzyskania Niepodległości pod hasłem “Niepodległa 1918-2018”. W złazie wzięli udział przedstawiciele bratnich organizacji działających poza granicami Kraju: ZHP na Litwie, Harcerstwo Polskie na Ukrainie i my. Nasz Związek reprezentowała przew Katarzyna Lach z Kanady i hm Anna Świdlicka, Sekretarz Generalny w Naczelnictwie. Podpisaliśmy wspólną deklarację, że za przykładem pokolenia harcerek i harcerzy z trzech zaborów, którzy wspólnie budowali odrodzoną Rzeczypospolitą chcemy budować wspólnotę i w naszych społecznościach pracować dla dobra naszej Ojczyzny.

Złaz rozpoczął się od koncertu pod tytułem „Zmierzch Rzeczypospolitej” w wy konaniu poety, pieśniarza i tłumacza literatury Jacka Kowalskiego. Następny dzień był poświęcony „Nocy Zaborów” i dróg do niepodległości. Uczestnicy wzięli udział w grze strategicznej, debacie historycznej z zaproszonymi gośćmi ze świata nauki i kultury, a na końcu w Teatrze Słowackiego w wieczornicy „Królowie Ducha” z gawędą Przewodniczącego ZHR hm Grzegorza Nowika. W niedzielę świętowano „Świt Rzeczypospolitej”. Młodzież biegła z kopca Kościuszki do kopca Piłsudskiego. Złaz zakończył się uroczystą Mszą Świętą w katedrze na Wawelu z udziałem pana Prezydenta RP, Andrzeja Dudy z małżonką. Na dziedzińcu zamkowym odbył się apel podczas którego p. Prezydent wygłosił przesłanie do harcerstwa, podając nam jako wzór służby Polsce bojowników o Niepodległą począwszy od Kościuszki a skończywszy na naszych własnych dziadkach i pradziadkach, którzy walczyli pod Monte Cassino. Pan Prezydent wręczył przedstawicielom harcerstwa działającego poza granicami Polski historię Legionów, a wszystkie obecne drużyny otrzymały żagwie, które połączą nas wszystkich przy ogniskach wszędzie tam, gdzie biją harcerskie serca.

Na zdjęciu z parą prezydencką: Druhna przew. Dorota Czernigowska ze Zwiazku Harcerstwa Polskiego na Litwie, przew Katarzyna Lach, hm Anna Świdlicka, pwd Joanna Adamska z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie.
Wiecej zdjec na stronie:
oraz: